Wakacje nad morzem – Wybrzeże Słowińskie
Wybrzeże Słowińskie to wyjątkowe atrakcje turystyczne oraz piękne tereny, po których wycieczki każdemu mogą sprawić wiele przyjemności. Wybrzeże Słowińskie, znane ze wspaniałych wydm oraz położonych tak blisko Bałtyku jezior to kraina wyjątkowa, którą w czasie wycieczki po północnej części Polski z pewnością warto odwiedzić. Dlaczego?
Wybrzeże Słowińskie ma niepowtarzalny urok. Ten wąski skrawek lądu to istny raj dla miłośników przyrody. Liczne atrakcje turystyczne tej części wybrzeża związane są właśnie z siłami natury. Istnym fenomenem, a zarazem najcenniejszym skarbem Wybrzeża Słowińskiego są tutejsze ruchome wydmy. To głównie dzięki nim tak dobrze rozwinęła się tu turystyka, a wycieczki po terenach Słowińskiego Parku Narodowego stały się jedną z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu nad morzem.
Jezioro Gardno, Jezioro Łebsko
Inną osobliwością Wybrzeża Słowińskiego są przybrzeżne jeziora, wśród których największym zainteresowaniem turystów cieszą się jeziora Gardno i Łebsko. Nad ich brzegami również doskonale rozwija się turystyka, a wczasy nad ich wodami uprzyjemniają noclegi coraz łatwiej dostępne w leżących w ich pobliżu miejscowościach.
Darłowo, Ustka, Rowy, Kluki, Smołdzino, Łeba
I choć najważniejszymi miejscowościami, krainy Wybrzeże Słowińskie, pozostają takie kurorty, jak Ustka, Łeba czy Darłowo, coraz ważniejszą rolę odgrywają tu Kluki oraz Smołdzino, które uznawane jest za najlepszy punkt wypadowy do dalszych wędrówek po terenach Słowińskiego Parku Narodowego.
Słowiński Park Narodowy
W Smołdzinie można również zwiedzić pełne niezwykłych zbiorów muzeum przyrodnicze, dzięki któremu w prosty i przyjemny sposób można zdobyć ogromną wiedzę na temat Słowińskiego Parku Narodowego i jego przyrody.
Prawdziwym unikatem Słowińskiego Parku Narodowego są ruchome wydmy. Wyrzucany przez morze piasek jest osuszany przez słońce i wiatr i wywiewany dalej w głąb lądu. Efektem tego procesu, który trwa już ponad 5 tysięcy lat są ruchome wydmy, których wysokość przekracza 30 metrów. Z każdym dniem zasypują wszystko co napotkają na swojej drodze. Częstym widokiem są przysypane do połowy kikuty drzew. Wydmy zwiększają swoją powierzchnię jednocześnie tracąc nieco na wysokości. Na powierzchni piasków wiatr tworzy bajeczne wzory rozciągające się na całej długości wydmy.
Słowiński Park Narodowy jest udostępniony dla turystów, poruszać należy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wejście do parku znajduje się w Rąbce około 2 km na zachód od Łeby. Drogę do wydm ruchomych możemy pokonać pieszo wśród malowniczych lasów lub wypożyczyć rower lub melex. Dodatkowo płatna jest udostępniona do zwiedzania poniemiecka wyrzutnia rakiet, galeria fotografii oraz punkt widokowy na terenie wyrzutni.
Jeżeli zdecydujecie się na wycieczkę pieszą to warto zarezerwować sobie około 6 godzin na pokonanie trasy Rąbka – Łącka góra – Rąbka. Wracać można ta samą drogą, przez las, lub przepiękną szeroką plażą. Z Łąckiej góry można udać się dalej na zachód w stronę Czołpina (około 17 km) i Rowów (około 25 km).