Jest czwartym pod względem wielkości miastem na terenie województwa pomorskiego, a położenie na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków komunikacyjnych i handlowych sprawia, że ten ośrodek może się pomyślnie rozwijać.
Tczew, bo o tym mieście mowa, jest jednocześnie miastem niezwykle atrakcyjnym dla turystów. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po jego terenie?
Z kart historii
Tczew zalicza się do grona najstarszych miast na Pomorzu Gdańskim, a o jego długich dziejach przypomina nam ciekawa kolekcja zabytków.
Pierwsza wzmianka na temat tego miasta pochodzi z końca XII wieku, z kolei z XIII stulecia pochodzą najstarsze zabytki, z jakimi można się spotkać w trakcie spaceru po jego terenie.
W długich dziejach miasta pojawia się wiele znanych nazwisk. Do najważniejszych osób związanych z Tczewem zalicza się Jan Reinhold Forster (1729-1798), geograf i przyrodnik, który brał udział w wyprawie dookoła świata, zorganizowanej przez kapitana Cooka.
W poznawaniu historii miasta pomagają nam najlepiej zachowane tu zabytki. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki?
Atrakcje Tczewa – co warto zobaczyć?
Jedną z najważniejszych atrakcji na terenie miasta jest słynny Most Tczewski, który Amerykańskie Towarzystwo Inżynieryjne uznało za międzynarodowy zabytek inżynierii budowlanej.
Most drogowy, wzniesiony w latach 1851-1857, oraz wznoszony w latach 1888-1890 most kolejowy to chyba najbardziej charakterystyczne atrakcje, jakimi może się pochwalić Tczew.
Wspaniałe skarby kryją się w Muzeum Wisły – ciekawej placówce będącej oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Co ciekawe, jest to jedyne w Polsce muzeum, które poświęcone zostało w stu procentach rzece.
Starówka
W czasie wycieczki po Tczewie koniecznie trzeba tez zajrzeć na tutejszą starówkę. Wciąż może się ona pochwalić historycznym układem urbanistycznym.
Intrygują wąskie, kręte uliczki Starego Miasta oraz piękna zabudowa, z jaką można się spotkać w rejonie placu Hallera, pełniącego dziś rolę rynku.
To właśnie tu skupiły się najpiękniejsze secesyjne kamienice, wznoszone na przełomie XIX i XX wieku.
Na starówce dostrzec można też pozostałości murów obronnych, przy czym najciekawiej prezentują się ich fragmenty, zachowane przy ulicach Zamkowej i Rybackiej.
Holenderski wiatrak
Holenderski wiatrak z XIX wieku, który wykorzystywany jest m. in. w logo miasta, to kolejna atrakcja, dzięki której Tczew jest miastem przyjaznym dla turystów. W czasie zwiedzania tego ośrodka koniecznie trzeba też zajrzeć do tutejszego kościoła farnego.
Wzniesiony w XIII wieku, jest najstarszym zabytkiem zachowanym na terenie miasta i jednym z najcenniejszych zabytków gotyckiej architektury sakralnej na Pomorzu. Swą obecną formę przyjął on w czasach, gdy Pomorzem władali Krzyżacy.
Zwiedzenie tej świątyni będzie nie lada gratką dla tych, których fascynuje nadwiślański gotyk, choć i miłośnicy sztuki barokowej nudzić się tu nie będą.
Na szczególną uwagę w tym kościele zasługują freski z XV wieku, które odkryto w trakcie prac w latach 90. XX wieku.
Zwiedzenie tak wspaniałego miasta, jakim jest Tczew, każdemu z nas może dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa oraz liczne atrakcje sprawiają, że turyści zaglądają tu coraz chętniej. A że miasto to może oczarować każdego, wielu miłośników historii i nadwiślańskich pejzaży wraca tu bardzo chętnie.